top of page

Dokąd zmierzamy

 

Celem stowarzyszenia „Fala Kultury” jest aktywizacja dzieci i młodzieży w procesie odbioru dzieł sztuki, rozwój ich wrażliwości estetycznej i pomoc w zrozumieniu kultury współczesnej. Pragniemy stworzyć narzędzia pomocne rodzicom, animatorom kultury oraz nauczycielom wiedzy o kulturze, które pozwoliłyby na trafienie do młodzieży za pomocą dostępnego jej języka.

 

Nazwiska i dzieła współczesnych artystów rzadko kiedy istnieją w świadomości przeciętnego ucznia podstawówki, gimnazjum i liceum. Wizyta w muzeum lub uczestnictwo w wydarzeniach tzw. kultury wysokiej traktowane są często jako kara.

 

Tymczasem odkrywanie sztuki dawnej i współczesnej może być zarówno świetną zabawą dla najmłodszych, jak i interesującą przygodą dla młodzieży. Stowarzyszenie „Fala kultury” stara się wypełnić luki w edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, dla których sztuka, również współczesna, to albo nudne eksponaty w muzeum, albo niezrozumiałe pseudoartystyczne instalacje.

 

Pragniemy stworzyć narzędzia pomocne rodzicom, animatorom kultury oraz nauczycielom, które pozwoliłyby na trafienie do młodzieży za pomocą dostępnego jej języka. Poprzez organizowane przez nas warsztaty dla dzieci i młodzieży, filmy edukacyjne, projekty multimedialne staramy się stworzyć wspólną dla starszych i młodszych płaszczyznę do rozmowy o szeroko rozumianej sztuce przedstawionej w sposób atrakcyjny i zrozumiały, choć czasem inny od tego, z którym stykamy się w szkole.

bottom of page