top of page

Obrazy z historią - skarby z Muzeum Narodowego w Warszawie

Kliknij na obraz poniżej, żeby pobrać katalog

image.png

"Obrazy z historią - skarby z Muzeum Narodowego w Warszawie" to cykl wystaw plenerowych ukazujących kilkadziesiąt dzieł z zasobów jednego z najważniejszych zbiorów malarstwa w Polsce. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę widzów na malarstwo i jego rangę w historii i współcześnie.

 
Za obrazami prezentowanymi na naszych wystawach, kryją się liczne historie i anegdoty. Zestawiamy obok siebie dzieła zwolenników brutalnego ukazywania rzeczywistości z abstrakcjonistami. Pełne przepychu sceny historyczne, będące wyobrażeniem artystów o przeszłości, kontrastują z malarskim zapisem tragicznych wydarzeń XIX wieku. Banalne czynności – takie jak orka – zostają ukazane w sposób monumentalny, a sceny wiejskie są wyrazem rodzącej się w XIX wieku wspólnoty narodowej i formowania nowego ładu społecznego.


Dziś umyka nam wiele z tego, co rozumieli widzowie sprzed lat, patrzący na poszczególne płótna. Jednak w czasach, kiedy powstawały te dzieła, ich sens bardzo często również wymagał objaśnień. Marian Gorzkowski, asystent Jana Matejki, do kilku obrazów mistrza wydał w formie samodzielnych publikacji wskazówki interpretacyjne, gdzie wyjaśniał zarówno sens ukazanej sceny, postacie bohaterów, jak i ukryte znaczenia.

 

 

„Obrazy z historią – skarby z Muzeum Narodowego w Warszawie” to druga edycja wystaw plenerowych, podczas których przybliżamy szerokiej publiczności dzieła dostępne zwykle tylko w salach muzealnych.
Organizacja wystaw była możliwa dzięki wsparciu jakie otrzymaliśmy w programach
"Kultura-Interwencje 2019" oraz "Kultura-Interwencje 2020"

image.png
bottom of page