Magiczny ogród sztuki
Wizyta z dzieckiem w muzeum stawia każdego rodzica przed trudnością utrzymania w go ryzach i jednoczesnego zainteresowania eksponatami. Wielokrotnie w takich sytuacjach widzieliśmy bezradność opiekunów. Skonfrontowanie naturalnej dziecięcej żywiołowości z typową muzealną atmosferą sprawia, że taka wycieczka jest trudna. Ale gdyby nawet po salach muzealnych można było bez skrępowania biegać, to nie taki jest przecież sens tego typu wypraw. Każdemu z rodziców przyświeca chęć wyrobienia w dziecku nawyku obcowania ze sztuką, rozbudzenia jego wrażliwości estetycznej i wzbogacenia wiedzy. Zostaje tylko jedno trudne pytanie. Jak to zrobić?
Nie mamy wątpliwości, że najlepszym wstępem do rozmowy z dziećmi o tym, co najczęściej widzą w muzeach, czyli o obrazach, jest wspólna próba odpowiedzi na pytania: Co na nich widać? Co robią ludzie, których na obrazie widzimy? Czym się zajmują? Kim są? Co mówią? Czy przypomina to coś, co dziecko zna z własnego doświadczenia, czy też jest to zupełnie nowe?
Dla zmagających się takimi problemami przygotowaliśmy serię książek adresowanych do dzieci
i ich rodziców, dzięki którym młodsi czytelnicy zrobią pierwsze kroki w świecie sztuki, a starsi - zyskają narzędzia, dzięki którym te pierwsze kroki będą łatwiejsze.
W każdym tomie naszej serii znajduje się reprodukcja obrazu wraz z podstawowymi informacjami na jego temat: tytułem, nazwiskiem autora, datą powstania i techniką malarską, w jakiej został wykonany. Aby nieznane dzieła stały się bliższe i bardziej zrozumiałe, stworzyliśmy opowiadania, których dziecięcy bohaterowie trafiają do świata z obrazu, gdzie zawierają nowe znajomości i przeżywają niecodzienne przygody.
Poszerzaniu wiedzy służą różnorodne ćwiczenia i informacje o wszystkim, co wiąże się z obrazem: czasem, w jakim powstał, historią, którą zainspirowała malarza, detalami, pokazanymi na płótnie.
W pierwszym tomie - przygotowanym w 2014 roku wspólnie z Narodowym Centrum Kultury - opowiedzieliśmy o obrazie W altanie Aleksandra Gierymskiego.
W drugim tomie - przygotowanym w 2015 roku wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie i Wydawnictwem RM - opowiedzieliśmy o obrazie Canaletta Widok Warszawy od strony Pragi.
W dwóch kolejnych książkach - przygotowanych w 2016 roku ponownie z Narodowym Centrum Kultury - staraliśmy się przybliżyć dzieciom obrazy Pożegnanie powstańca Artura Grottgera i Szermierka Leona Chwistka.
W ostatnich tomach, które ukazały się w roku 2017, opowiedzieliśmy o Porwaniu królewny Witolda Wojtkiewicza i Dziewczynce z chryzantemami Olgi Boznańskiej. Książki te powstały w ramach projektu
6 obrazów dla sześciolatka, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wszystkie książki wydane w serii Magiczny ogród sztuki są wykorzystywane w projekcie edukacyjnym
6 obrazów dla sześciolatka.